HISTÓRIA - NON-STOP BEH

Prejsť na obsah

HISTÓRIA

Poslednú júnovú sobotu od roku 1991 sa stretávajú bežeckí nadšenci z celého Slovenska a ostatné roky aj z Čiech, Poľska, Maďarska a aj iných kútov sveta, aby si zmerali svoje sily na najdlhšom a snáď aj najťažšom horskom behu na Slovensku. História preteku Nonstop beh sa začala písať už v spomínanom roku ako Beh hrebeňom Veľkej Fatry, keď sa Peter Kubaško a spolu s ním 17 bežeckých vytrvalcov rozhodlo prebehnúť trať  vedúcu z Malého Šturca cez Kráľovu Studňu, Krížnu, Ostredok, Ploskú, Rakytov, Smrekovicu až na Málinô Brdo v dĺžke 45km. Prvých 5 ročníkov, až do roku 1995, sa konalo na tejto trati, kde traťový rekord z roku 1995 drží Igor Buček časom 3:45,13 hod.

V roku 1996 sa pretek presunul do Nízkych Tatier ako Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier. Ročníky 1996, 1997 a 1999 sa uskutočnili na trati so štartom na Chate M.R.Štefánika pod Ďumbierom a ďalej cez Kamennú chatu po hrebeni Nízkych Tatier s cieľom na Donovaloch v dĺžke 45 km.

Od roku 2000 sa štart preteku posunul na Trangošku, čím sa trať predĺžila na 49 km a stala sa tak ešte náročnejšou s celkovým prevýšením 2.187 m. Súčasná trať vedie z Trangošky, cez Chatu M.R.Štefánika, Krupovú hoľu, Konské, Chopok, Dereše, Poľanu, Kotliská, Chabenec, Ďurkovú, Latiborskú hoľu, Košarisko, Veľkú Chochuľu, Malú Chochuľu, Prašivú, Hiadeľské sedlo, Kozí chrbát, Kečku, Polianku na Donovaly. Na trati sa nachádza 5 občerstvovacích staníc: Chata M.R.Štefánika, Kamenná chata, sedlo Ďurkovej, Veľká Chochuľa a Hiadeľské sedlo.

Keďže sa v rokoch 1998 a 2001 bohužiaľ pretek neuskutočnil z finančných, ale aj technických príčin, začal sa tvoriť nový organizačný výbor pod vedením Igora Bučeka. Igor chcel zúročiť svoje dlhoročné skúsenosti z vysokohorských behov v zahraničí a chcel vytvoriť aj u nás pretek porovnateľný s pretekmi v Aplách. V roku 2007 organizátori založili občianske združenie Non-stop beh, pod ktoré patrí aj menší a mladší brat Nonstop behu Donovalský polmaratón. Ten má už za sebou niekoľko úspešných sezón a získal si tiež svojích priaznivcov.   

Počas niekoľkoročného trvania preteku Nonstop beh sa na ňom zúčastnili pretekári z rôznych športových odvetví: atléti, skialpinisti, cyklisti, lyžiari - bežkári, zápasníci, triatlonisti, …  Teší nás, že medzi nimi boli napr. Ondrej Gondáš, Igor Buček, Miroslav Bečka, Milan Madaj, Dušan Trizna, Ľubomír Hrmo, Milan Blaško, Alžbeta Havrančíková, Anna Pažitná, Milan Juroš, Jaroslava Bukvajová či Alena Briedová.

Veríme, že k nim do budúcna pribudnú ďalšie mená - mená tých, ktorým beh vo vysokohorskom teréne učaroval a znovu sa do Nízkých Tatier radi vrátia, ale aj tých, ktorí sa to chystajú vyskúšať po prvýkrát. Chceme sa poďakovať všetkým zainteresovaným, sponzorom, ochotným dobrovoľníkom a všetkým milým ľuďom, ktorí nám pri organizovaní tohto výnimočného športového  podujatia pomáhajú.

Návrat na obsah